Kumaş vitrin tasarımı nasıl yapılır

Kumaş vitrin tasarımı nasıl yapılır?

Vitrin tasarımı dediğimizde aklımıza gelen ilk şey sanırım giyim üzerine yapılan tasarımlar. Genelde de kullanım bu yöndedir ve en popüler olanı giyim mağazalarının vitrin tasarımlarıdır. Fakat bunun dışında vitrin tasarımı uygulanan pek çok farklı alan mevcut. Mesela ayakkabı mağazası, Cam ürünleri satan mağazalar, hediyelik eşya satan mağazalar, ev tekstil ürünleri satan mağazalar gibi pek çok daha farklı alanda vitrin tasarımı uygulaması yapmak mümkün. İşte bu alanlardan biri de kumaş vitrin tasarımı yapımı, aynı zamanda tekstil mağazası kumaş mağazası vitrin tasarımı diyebiliriz.

Kumaş mağazalarında vitrin tasarımı , mağaza tasarımı ile bütünlük içinde olmalıdır. Mağaza içi tasarımlar kumaş mağazalarında raf sistemleri bakımından farklılık gösterir.
Tüm mağazanın içinde kumaşlar için oluşturulacak özel bölmeler olmalıdır.
Kumaş mağazalarında genelde bu kumaşlardan parçalar kesilerek müşterilere sevki yapılır. Kumaşlar raflardan çekilir ve kesilir. Her kumaş için bunu ayrı ayır yapmak gerekebilir.
Bu yüzden kumaş mağazalarında üst üste en az 10 adet kumaş rulosu gelecek şekilde bir tasarım yapılmalıdır. Bu mağaza içinde kumaşların sergilenmesi konusunda ve kumaşlar üzerinde işlem yapılması konusunda oldukça ciddi esneklik sağlayacaktır.

gokcag_magaza_dekorasyonu (40)

Kumaş vitrin tasarımında cansız mankenler kullanılabilir. Cansız mankenlerin üzerine mağazada satılan kumaşlardan elbise görünümü verilebilir. Elbise görünümü ile birlikte vitrin ögeleri kullanılabilir. Mesela makas ögesi kumaş mağaza vitrin tasarımında çok rahatlıkla kullanılabilecek bir ögedir. Kumaş vitrin tasarımında önemli olan renklerin dengesidir. Renkleri aşırı düzeyde birbirine karıştırmamak gerekir.
Sade kumaşlar ile fon oluşturulabilir. Desenli kumaşlar ile elbise formu oluşturulabilir. Bu iki kumaş arasındaki geçiş , renk uyumu denge sağlandıktan sonra aydınlatmalara geçilir. Aydınlatmalar cansız mankenlerin üzerinde yoğunlaşabilir. Aydınlatmalar güçlü olmalıdır. Kumaşların dokusunu yansıtacak şekilde ışık gücü kullanılmalıdır. Fazla aydınlatma kumaşların çok parlamasına ve anlaşılamamasına sebep olabilir. Cansız manken adedine vitrin uzunluğuna göre karar verebilirsiniz.

Vitrin tasarımı, mağaza dekorasyonu ve mağaza tasarımı ile ilgili bilgi almak daha önce yaptığımız çalışmaları detaylı incelemek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

No Comments Yet.

Leave a comment